kobieta mama patrzy w lustro w łazience

Dla mamy

Bycie mamą a zmiany w postrzeganiu świata

dr Agnieszka Wojnarowska

Kiedy w Twoim życiu pojawiło się dziecko, zapewne dużo się zmieniło. Zostałaś mamą, a wraz z tą rolą pojawiły się nowe uczucia, obawy i obowiązki. Dla wielu kobiet szczególnym wydarzeniem są narodziny córki. Szczególnym – bo przywołującym szczególne wyzwania, lęki i zmiany w postrzeganiu siebie i swojego życia. Początkiem drogi do dobrej relacji z dzieckiem jest świadomość własnych uczuć i stanów. Pomyśl o tym i poczuj – czym dla Ciebie jest bycie matką przyszłej kobiety?

Chłopiec czy dziewczynka? Jakie obawy towarzyszą rodzicom?

Zapewne często słyszałaś pytanie: „Wolałabyś chłopca czy dziewczynkę?”. W takiej sytuacji zwykle odpowiada się: „Wszystko jedno, byle było zdrowe.”. Część rodziców ma jednak wyraźne preferencje co do płci dziecka, a wynikają one z różnych czynników, m.in. przekonania, że łatwiej wychować chłopca lub przeciwnie – dziewczynkę. Przypomnij sobie, co czułaś, kiedy dowiedziałaś się, że urodzisz córkę. Co czujesz teraz, będąc mamą dziewczynki? Bardzo często uczucia związane z płcią dziecka są głęboko ukryte, a mimo to i tak wpływają na jego relację z rodzicem. Ten wpływ jest mniejszy, jeśli je sobie uświadamiamy. [Tu znajdziesz więcej informacji o czasie trwania miesiączki i prawidłowym miesiączkowaniu].

Niezależnie od płci dziecka rodzice doświadczają wielu intensywnych uczuć, czasem pozornie sprzecznych. Być może i Ty wiesz, czym jest mieszanka szczęścia i strachu, czułości i frustracji lub satysfakcjonującego i obciążającego jednocześnie poczucia odpowiedzialności. Jednak bycie matką córki uruchamia dodatkowo jeszcze inne obszary. Być może zaczęłaś zastanawiać się, jaką kobietą jesteś i jaki wzorzec przekażesz córce. Może zaczęłaś uważniej przyglądać się relacji z własną matką. Być może towarzyszą Ci obawy o bezpieczeństwo, przyszłość i dobre życie córki, związane z tym, że jest właśnie dziewczynką.

Jesteś kobietą, matką przyszłej kobiety

Wiele kobiet zauważa wzmocnienie swojej kobiecości, od kiedy zostały matką dziewczynki. Wraz z córką pojawia się poczucie odpowiedzialności za jej dorastanie do bycia kobietą. Często daje to ogromną siłę do uporządkowania własnych spraw, relacji, wartości czy celów. Jednak niektóre matki to samo doświadczenie przeżywają całkiem inaczej – niekiedy pojawia się zwątpienie w siłę własnej kobiecości, wątpliwości co do tego, czy podoła się tak ważnemu zadaniu. Pomyśl, które z tych uczuć jest Ci bliższe. A może czasem czujesz więcej mocy, innym razem zaś więcej niepewności?

Bywa, że bycie matką dziewczynki rodzi też specyficzne oczekiwania wobec dziecka. Możesz doświadczać poczucia, że Twoja córka jest odbiciem Ciebie, przedłużeniem Twojej kobiecości. Czasem pojawia się pragnienie, żeby córka dokonała w życiu tego, co nie udało się matce – zrobiła karierę czy stworzyła szczęśliwy związek. Warto przyglądać się tym oczekiwaniom, bo często stoją one na drodze do akceptacji dziecka takim, jakie jest, a presja bycia kimś z wyobrażeń matki utrudnia córce dotarcie do własnych marzeń i potrzeb.

Rodzicielstwo to dobry czas na uświadomienie sobie własnych wzorców

Bycie matką córki przywołuje czasem też wspomnienie własnego dzieciństwa i relacji z matką. Możesz zacząć zauważać, że powielasz pewne wzorce – reagujesz podobnie, wypowiadasz podobne słowa lub powtarzasz jej błędy. To dobry czas na przyjrzenie się przekazowi, który dostałaś od swojej matki, rozważenie, co Ci służy i podjęcie decyzji, jakich zachowań nie będziesz chciała powielać w relacji z własną córką. Możesz też czerpać z doświadczeń ze swoją matką – przypomnieć sobie swoje uczucia z okresu dorastania. Czego wtedy od niej najbardziej potrzebowałaś?

Pojawienie się córki to często również impuls do rozwijania świadomości siebie. Co dla Ciebie znaczy być kobietą? Co chcesz przekazać swojej córce? Pragniesz, żeby jaką kobietą się stała? Chcesz, by córka znała swoje dobre strony i je rozwijała? Zatrzymaj się i zastanów, czy Ty sama doceniasz siebie i dzielisz się tym, co Ci się udało. Na pewno chcesz, żeby córka w przyszłości miała udany związek i szanującego ją partnera. Przyjrzyj się temu, jak wygląda partnerstwo w Waszym domu. Być może pragniesz uchronić ją od stereotypów, chcesz, żeby mogła rozwijać się w takim kierunku, w jakim zapragnie i znalazła własną równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. A jak to jest u Ciebie? Czy w Twoim życiu obok rozwijania ambicji i pracy jest też miejsce na odpoczynek, czas wolny, przyjemność? Być może zechcesz pokazać, że dbanie o siebie to nie tylko ubrania i makijaż, ale też głęboka troska o swoje ciało, potrzeby i uczucia.

Świat kobiet – zaproś do niego swoją córkę

Prawdopodobnie podzielasz część powyższych obaw i doświadczasz niektórych uczuć. Czasem mogą dodawać Ci skrzydeł, ale czasem też Cię obezwładniać. Nie na wszystko masz wpływ, w bycie rodzicem wpisane jest popełnianie błędów. Jednak jesteś ważna dla swojej córki i to właśnie Ty najlepiej przybliżysz jej niektóre obszary życia. Twój wysiłek i praca, również nad sobą, przyniosą efekt. Dzięki Tobie Twoja córka bez przeszkód wejdzie do świata kobiet.

SAPL.DRT.19.02.0176