rysunek babci, mamy i córki stojących na plaży i patrzących w jednym kierunku

Dla mamy

Menopauza - koniec cyklu

Barbara Pietruszczak

Menopauza to dosłownie "pauza mentstruacji" (gr. men - miesiąc, menstruacja, pausis - przerwa). W tym wypadku pojęcie "przerwy" wydaje się jednak mylące, bo przecież wraz z nastaniem menopauzy miesiączka kończy się bezpowrotnie, a jej odejście jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety.

W jakim wieku pojawia się menopauza?

Średni wiek rozpoczęcia menopauzy to 51. rok życia2. Naukowcy przypuszczają, że czas ten jest uwarunkowany genetycznie. Znaczy to, że możesz spodziewać się menopauzy w podobnym czasie, co Twoja mama2. Zatrzymanie menstruacji przed 40 rokiem życia jest uznawane za przedwczesną menopauzę2.

Objawy towarzyszące menopauzie

Menopauza to okres naturalnych przesileń hormonalnych, a nie choroba - jak to często bywa określana. Wiele kobiet doświadcza wtedy różnych odczuć płynących z ciała, takich jak uderzenia gorąca czy obfite pocenie się. Zdarzają się także zaburzenia snu czy wahania nastroju oraz m.in. kołatanie serca, problemy z koncentracją czy zapamiętywaniem. Jednak ich częstość i natężenie są kwestią bardzo indywidualną. Zwykle ich apogeum przypada na pierwsze dwa lata po zatrzymaniu miesiączki1.

U części kobiet doświadczenie towarzyszące menopauzie są na tyle łagodne, że nie destabilizują w znaczący sposób ich życia. Jednak niektóre czas przesilenia hormonalnego odczuwają bardzo intensywnie. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie wsparcie. Z czasem oznaki menopauzy w większości ustępują samoistnie.

Menopauza w kulturze

Menopauza postrzegana jest jako czas trudny, choć nie wyłącznie za sprawą odczuć płynących z ciała2. Często to właśnie na ten okres życia przypada wiele głębokich i fundamentalnych przemian. Nie tylko na poziomie fizycznym, ale także psychicznym. To czas, kiedy pewne role życiowe się kończą lub intensywnie zmieniają. Dorastające i opuszczające dom dzieci zmuszają do nowego spojrzenia na związek i być może jego przebudowania. Mogą pojawić się wątki związane ze starzejącymi się rodzicami czy inne kwestie dotyczące opieki nad rodziną. W Naszej kulturze bardzo często spadają one na kobiety, co tylko potęguje stres. Dodatkowo wiek średni to czas konfrontacji z własnym procesem starzenia się, co dla wielu kobiet bywa dużym wyzwaniem, bo kultura, w której żyjemy, faworyzuje młodość, a postrzeganie osób starszych, zwłaszcza kobiet, jest pełne uprzedzeń.

Tymczasem w kulturach celtyckich kobiety po menopauzie uważano za szczególnie mądre i godne, by dzielić się swoim życiowym doświadczeniem. To czas zdecydowanego działania, okres, gdy wykorzystujemy gromadzoną przez całe życie wiedzę o sobie i o świecie. Dzięki niej kobiety zmieniają siebie tak, by reszta życia upłynęła im w zgodzie z ich głębokimi pragnieniami i przekonaniami. Dla wielu z nich oznacza to początek zupełnie nowego etapu2.

SAPL.DRT.19.03.0784