uśmiechnięta kobieta mama z uniesionymi rękami

Dla mamy

Miesiączka nie jest powodem do wstydu

Barbara Pietruszczak

Temat miesiączki wywołuje wiele kontrowersji, chociaż jeśli głębiej się nad tym zastanowisz, to trudno właściwie powiedzieć, dlaczego. To przecież zupełnie normalny przejaw funkcjonowania ciała. Warto, byś o tym pamiętała i przekazała to swojej córce.

Uwarunkowany kulturowo wstyd, który towarzyszy miesiączce, bywa bardzo trudny do opanowania. Dla niektórych już samo użycie tego słowa może okazać się wielkim wyzwaniem. Nic dziwnego. Od dziecka przecież słyszymy, że okres to tajemnicze „te dni”, a nawet „kobieca przypadłość”, którą należy ukrywać. Czasami milczenie na jakiś temat jest bardziej wymowne niż sama rozmowa o tym. Być może Ty też odczuwasz wstyd, gdy zbierasz się do rozmowy z córką o pierwszej miesiączce [tu znajdziesz o niej więcej informacji]. Może towarzyszył Ci, zanim zostałaś matką. Ale może być też tak, że okres nie jest dla Ciebie żadnym tabu. Pochodzisz z rodziny, w której temat ten był poruszany bez skrępowania, a Twoja córka od dawna wie, czym jest miesiączka i do czego służą podpaski. Jeżeli tak jest – to wspaniale! Jeśli jednak, myśląc czy mówiąc o okresie, czujesz się niekomfortowo, to prawdopodobnie, tak jak wiele z nas, dorastałaś w kulturze, w której dla miesiączki nie było miejsca.

Miesiączka z innej perspektywy

Takie wykluczenie menstruacji z życia i towarzyszący jej wstyd pokazują ogromny paradoks naszej kultury. Na krew pochodzącą z przemocy, którą regularnie oglądamy w mediach i filmach, staliśmy się już obojętni, tymczasem wystarczy kropla krwi menstruacyjnej, żeby wprawić kogoś w zakłopotanie i wywołać oburzenie. A przecież to właśnie krew menstruacyjna jest jedyną w życiu człowieka, która nie pochodzi z rany. Nie jest sygnałem do niepokoju. Co więcej, regularna miesiączka [tu dowiesz się, co to oznacza] jest oznaką zdrowia. Patrząc z jeszcze szerszej perspektywy – gdyby nie okres, który jest częścią całego cyklu płodności zachodzącego w kobiecym ciele, nie istniałoby życie. Już sam ten fakt skłania do tego, by o miesiączce mówić głośno i z szacunkiem.

Co możesz przekazać córce

To, w jaki sposób postrzegasz miesiączkę, jest ważne także dla Twojej córki. Dzieci, nawet te starsze, uczą się świata i rządzących nim praw przez obserwację. A na całe życie zapamiętują nie słowa wykładów czy pogadanek, ale uczucia. Jeżeli będziesz się pozytywnie odnosiła do miesiączki, to Twoja córka automatycznie to przyswoi. Dzięki temu wejdzie w dorosłość bez zbędnego bagażu wstydu i skrępowania. Być może sama nie wiesz, co myślisz o miesiączce albo pozytywne podejście do niej nie jest Ci bliskie. Niezależnie od tego warto, byś się zastanowiła, jak teraz, w dorosłym życiu, postrzegasz okres. Takie rozważania mogą być bardzo odkrywcze, bo często prowadzą dalej – do sposobu postrzegania swojego ciała, kobiecości i seksualności. I w takim kontekście mogą stać się drogą do lepszego poznania siebie.

Twoja miesiączka

Warto, byś pamiętała, że cokolwiek myślisz na temat miesiączki, jest w porządku. Odczuwasz niechęć? A może skrępowanie? Może okres kojarzy Ci się przede wszystkim z bólem [tu więcej na temat bólu] i myśląc o tym, odczuwasz smutek i złość? Masz do tego prawo. Te uczucia nie wzięły się znikąd i są owocem tego, jak zostałaś wychowana. Przyjrzyj się im z ciekawością i staraj się nikogo nie oceniać. Jeżeli odczuwasz wstyd, spróbuj dociec, czego dotyczy. Podejrzewasz, skąd mógł się wziąć? Takie pytania, chociaż na początku mogą budzić Twój opór, pozwolą Ci spojrzeć na miesiączkę i siebie samą z szerszej perspektywy. Nie oznacza to, że od razu musisz pokochać miesiączkę i wszystkim o niej opowiadać. Pozwól sobie pobyć w tym odkrywaniu i daj sobie czas, żeby lepiej zrozumieć swoje odczucia.

Babki, matki i córki

My, kobiety, jesteśmy silnie połączone więzami krwi: Twoja mama, będąc w ciąży z Tobą, miała w swoim brzuchu także pęcherzyki jajnikowe, z których później powstała Twoja córka. One już wtedy były w Twoim dopiero formującym się ciele. A gdyby nie miesiączka, żadnej z Was nie byłoby na świecie, życie zaś nie mogłoby płynąć dalej. Być może w pewnym momencie poczujesz, że zmieniając swoje nastawienie do miesiączki, zmieniasz też wzory kobiecości w swojej rodzinie. Bo dzięki Tobie bycie kobietą dla kolejnego pokolenia nie będzie musiało się wiązać z niewypowiedzianym wstydem. Zamiast niego miesiączka stanie się symbolem pięknego daru, którym jest możliwość tworzenia życia.

SAPL.DRT.19.02.0253