mama całuje nastoletnią córkę leżąc w jesiennych liściach

O córce

Pierwsza miesiączka – oto i ona. Co zrobić, żeby ten dzień był wyjątkowy?

dr Agnieszka Wojnarowska

Pierwsza miesiączka to szczególny moment w życiu każdej kobiety. Zwykle bardzo dobrze go pamiętamy, choć bywa, że są to wspomnienia pełne strachu i wstydu. Co możesz zrobić, by Twoja córka dobrze wspominała ten dzień?

Po co robić z pierwszego okresu „wielkie halo”?

To pytanie często przewija się w internecie na kobiecych forach. Nie chodzi o to, żeby obwieszczać to całemu światu. Przeciwnie, spróbuj pokazać córce, że to coś normalnego i okresu nie trzeba się wstydzić ani go ukrywać. Ponieważ jednak ten temat nadal stanowi tabu, a miesiączka jest postrzegana jako źródło udręki (ból, męczarnia, zły nastrój), warto w tym dniu podkreślić, co dziewczynka zyskuje wraz z pierwszą miesiączką.

Po pierwsze: przygotowanie do pierwszej miesiączki

Dziewczynki często wspominają ten dzień jako pełen strachu i dezorientacji. Co się dzieje? Skąd ta krew? Co mam robić? Dlatego tak ważne są wcześniejsze przygotowania – rozmowa i praktyka. Pokaż córce różne środki higieniczne, przećwiczcie zakładanie podpaski, wyjaśnij, do czego służą te wszystkie taśmy i skrzydełka. Omówcie, co robić w przypadku plamy na spodniach. Przygotujcie kosmetyczkę z potrzebnymi rzeczami – podpaskami, mokrymi chusteczkami, zapasowymi majtkami, wkładkami higienicznymi, ewentualnie płynem do higieny intymnej i żelem antybakteryjnym. Dziewczynki zwykle boją się, że to się wydarzy w najmniej spodziewanym momencie. Zadbaj o to, by wyjeżdżając na zieloną szkołę lub letni obóz, córka miała przy sobie wszystko, co potrzebne.

Po drugie: radość i duma

Kiedy usłyszysz: „Mamo, to chyba już!”, z pewnością poczujesz wiele emocji. To ważne, żeby w tej chwili – zamiast niepokoju i wstydu – pokazać córce radość i dumę. Daj jej odczuć, że cieszysz się z tego, że dojrzewa i staje się kobietą. Możesz jej pogratulować i powitać ją w świecie kobiet. Chodzi o to, by poczuła, że miesiączka wprowadza ją do nowego, ciekawego, dorosłego świata.

Wielką wartość w takich chwilach mają słowa uznania i wsparcie ojca. Dziewczynki, zwłaszcza na początku, czasem potrzebują pomocy, np. w zakupach. Dobrze, jeśli mogą liczyć w tych sprawach również na tatę.

Kiedy nadchodzi ten dzień, mamy czasem czują tak wielką ekscytację, że chcą powiadomić o tym cały świat. Zanim to zrobisz, zapytaj, czy Twoja córka nie ma nic przeciwko temu. Ustalcie, kogo możesz „wtajemniczyć”, a kogo nie. Miesiączka to nie wstyd, ale dotyczy przecież sfery intymnej – każda z nas ma prawo decydować, kto i w jakim stopniu będzie o niej poinformowany.

Po trzecie: uczcijcie ten dzień!

W wielu bardziej tradycyjnych społecznościach pierwsza miesiączka to okazja do świętowania. Towarzyszy jej rytuał wejścia w dorosłość. Coraz częściej również w zachodnim świecie moment ten jest szczególnie celebrowany. W Stanach Zjednoczonych rosnącą popularnością cieszą się „czerwone przyjęcia”. Nie znaczy to oczywiście, że i Ty masz organizować wielką imprezę, warto jednak coś przygotować, by uczcić ten wyjątkowy dzień.

Możesz podarować córce coś „dorosłego” – np. kolczyki, ładny stanik albo delikatne perfumy. W niektórych rodzinach córki dostają z tej okazji od ojca bukiet kwiatów. Możesz zorganizować „babski dzień” – wyjdźcie gdzieś razem i zróbcie coś fajnego. Może kino albo wspólny fryzjer? Może obiad w restauracji albo lody czy gorąca czekolada? A może Twoja córka będzie chciała zabrać ze sobą najlepszą przyjaciółkę? Zróbcie sobie na pamiątkę zdjęcie i cieszcie się tą chwilą. Korzystajcie z okazji do rozmowy w kobiecym gronie, wymieńcie się doświadczeniami.

Masz do wyboru wiele możliwości, ale niech to córka podejmie decyzję, na co ma ochotę. Wybierz scenariusz, w którym ona będzie się czuła dobrze. Nawet jeśli Ty masz potrzebę celebracji, uszanuj, jeśli Twoja córka nie będzie chciała wielkiego świętowania. Możesz wtedy podarować jej coś symbolicznego, np. ładną kartkę ze słowami wyrażającymi Twoją radość. Tak naprawdę to, jak uroczyście spędzicie ten dzień, jest sprawą drugorzędną – ważne, by córka poczuła Twoją akceptację dla zmian, które w niej zachodzą.

SAPL.DRT.19.01.0157b