ruda dziewczynka z piegami na tle kwitnących bzów

O córce

Pierwsza miesiączka – jak się do niej przygotować?

Barbara Pietruszczak

Jest kilka znaków, po których możesz poznać, że pierwsza miesiączka Twojej córki już niebawem się pojawi. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do tego wyjątkowego dnia.

Dla Twojej córki (i być może dla Ciebie też) to oczekiwanie wiąże się z całą gamą emocji. Ekscytacji towarzyszą obawy, czasami niechęć i niepewność. Większość dorastających dziewcząt zastanawia się, kiedy dostanie pierwszego okresu i oczekuje go w napięciu.

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?

Możesz pomóc swojej córce odnaleźć się w tym wyjątkowym i nierzadko trudnym czasie. Pierwsza miesiączka najczęściej pojawia się między 12. a 13. rokiem życia. Nie jest to regułą, chociaż większość dziewczynek przed 15. rokiem życia ma to doświadczenie już za sobą6. Pierwszą istotną wskazówką, która może naprowadzić Was na właściwy trop, jest… Twój wiek, gdy dostałaś pierwszej miesiączki5. Jest bowiem możliwe, że Twoja córka może jej oczekiwać w podobnym wieku, co Ty. To też dobra okazja, żeby podzielić się z córką swoim doświadczeniem (jeżeli uznasz to za dobry pomysł).

Oznaki nadchodzącej pierwszej miesiączki

Dużą pomocą w oswajaniu się z myślą o zbliżającej się miesiączce bywa obserwacja zachodzących w Twojej córce zmian [tu znajdziesz więcej informacji o pokwitaniu] . Pierwszej miesiączki należy się spodziewać:

- po ok. 2–3 latach od powiększenia gruczołów piersiowych7

- rok po pokwitaniowym skoku wzrostowym1, czyli tym czasie, kiedy Twoja córka dosłownie zaczyna rosnąć w oczach

- kilka miesięcy po wystąpieniu białych upławów4.

Ten czas to dobry moment na delikatne, lecz systematyczne wprowadzanie córki w temat menstruacji, szczególnie jeśli wcześniej nie było ku temu pretekstu. [Tu więcej o tym, jak rozmawiać na ten temat] . To także dobra okazja, żeby opowiedzieć córce więcej o produktach do higieny menstruacyjnej i o tym, jak odpowiednio ich używać.

Higiena menstruacyjna

Artykułem pierwszego wyboru będą z pewnością podpaski. Podpowiedz córce, że ma do wyboru różne ich rozmiary i typy, zależnie od obfitości krwawienia. Możecie kupić kilka opakowań różnych podpasek, żeby na własne oczy mogła zobaczyć, jak wyglądają. Przy okazji możesz pokazać córce, jak się je zakłada i gdzie wyrzuca. Jeśli używasz podpasek wielorazowych, warto, byś opowiedziała córce, jakie są ich zalety i wady. [Tu przeczytasz więcej o rozwiązaniach proekologicznych] .

Podczas rozmowy o tamponach możecie przypomnieć sobie budowę waginy i wulwy, czyli sromu. Tampony, podobnie jak podpaski, różnią się chłonnością. Na rynku są dostępne także wersje z aplikatorem ułatwiającym poprawne umieszczenie tamponu. Na sam początek najwygodniejsze będą tampony o najmniejszej chłonności, pomogą one bowiem nabrać wprawy w korzystaniu z tego środka higieny. Zawsze należy używać tamponów o chłonności odpowiedniej do krwawienia i zmieniać je częściej niż co sześć godzin ze względu na ryzyko wystąpienia Zespołu Wstrząsu Toksycznego (TSS). Nie ma przeciwwskazań do korzystania z tamponów przed inicjacją seksualną8.

Niezależnie od wyboru artykułów do higieny menstruacyjnej, przypomnij córce, by za każdym razem, zarówno przed zmianą zabezpieczenia, jak i po niej, umyła dokładnie ręce.

Pamiętaj, skonsultuj się z lekarzem, gdy:

- miesiączka wystąpiła przed ukończeniem 9. roku życia

- pojawi się w 15. roku życia lub później

- między powiększeniem się piersi a pierwszą miesiączką mija więcej niż pięć lat2

- piersi nie zaczęły rosnąć do 13. roku życia

Pierwsza miesiączka i cykl

Pierwsze miesiączki często są nieregularne. Nierzadko zdarza się, że przez pierwszy rok występują tylko dwa krwawienia. Brak regularności jest związany z tym, że pierwsze cykle zwykle są bezowulacyjne, co wyrównuje się w ciągu kolejnych pięciu lat3.

SAPL.DRT.19.02.0226