leżąca na łóżku dziewczynka ściska brzuch z wyrazem silnego bólu na twarzy

O miesiączce

Bolesne miesiączki, czyli kiedy miesiączka boli za bardzo

Barbara Pietruszczak

Według badań dziesięć na sto kobiet nie jest w stanie funkcjonować z powodu bolesnej miesiączki5. Ból zawsze jest objawem wymagającym obserwacji, zwłaszcza kiedy dotyczy menstruacji.

Pierwotne i wtórne bolesne miesiączkowanie

Bóle miesiączkowe dzielą się na pierwotne i wtórne. Niemniej jednak konsultacji z lekarzem wymaga każdy ból, który upośledza funkcjonowanie i obniża jakość życia. [Tu przeczytasz więcej o bólu i metodach radzenia sobie z nim].

To trudne i złożone zagadnienie. Wciąż zdecydowanie zbyt często zdarza się, że rodzina, znajomi, ale też przedstawiciele opieki zdrowotnej do bólu miesiączkowego podchodzą lekceważąco5. Także same kobiety bagatelizują swoje cierpienie, przyjmując je za coś „naturalnego”1. Brak wiedzy w tym zakresie oraz wstyd związany z miesiączką [więcej o problemie wstydu w tym artykule] często utrudniają poszukiwanie pomocy, blokując nas przed nieskrępowanym mówieniem o swoich dolegliwościach i dzieleniem się wątpliwościami czy obawami.

Ból menstruacyjny a konsultacje lekarskie

Tymczasem ból menstruacyjny wymaga konsultacji specjalistycznej, ponieważ może być zwiastunem innych schorzeń, które należy leczyć. Pamiętaj, żeby odpowiednio wcześnie przekazać tę wiedzę swojej córce, nawet jeżeli sama nie dowiedziałaś się tego od własnej mamy – poszukiwanie pomocy zaczyna się od poważnego podejścia do odczuwanego przez siebie (i innych) cierpienia.

Ból miesiączkowy – przyczyny

Bóle miesiączkowe mogą być związane z wadami wrodzonymi, torbielami, a także guzami przydatków, andemiozą czy endometriozą4. Ta ostatnia jest jedną z najczęstszych przyczyn wtórnego bolesnego miesiączkowania. To przewlekła choroba, podczas której błona śluzowa jamy macicy (endometrium) przemieszcza się poza macicę i tam się rozrasta2. Pod wpływem cyklicznej stymulacji hormonami [tu dowiesz się więcej o przebiegu cyklu] endometrium w tych miejscach także podlega złuszczaniu. Wywołane dolegliwości bólowe często są mylone z bolesnym miesiączkowaniem pierwotnym3.

Sygnały ostrzegawcze, czyli kiedy bolesne miesiączkowanie powinno niepokoić?

- Wczesne wystąpienie bolesnego miesiączkowania (zaraz po pierwszej miesiączce)

- Bolesne miesiączkowanie i endometrioza w rodzinie

- Bóle miednicy, także w innych częściach cyklu

- Nieustąpienie bólu pomimo stosowania antykoncepcji hormonalnej

- Obecność bólu po zastosowaniu leków2

- Bolesne współżycie

- Ból podczas oddawaniu moczu i stolca

- Ból miesiączkowy, który trwa dłużej niż 48–72 godziny3

Stworzenie w domu przestrzeni do szczerej rozmowy na temat miesiączki i towarzyszących jej objawów [tu dowiesz się, jak ją przeprowadzić] może zachęcić Twoją córkę do poradzenia się Ciebie, jeśli coś wzbudzi jej niepokój. Otwarte mówienie o bólu i jego znaczeniu oraz współczucie dla doświadczającej go osoby budują zaufanie i chęć komunikacji. A ta jest niezbędna, aby odpowiednio wcześnie odczytać sygnały ostrzegawcze oraz poszukać pomocy u właściwego specjalisty.

Wbrew temu, jak często bywa postrzegany ból menstruacyjny, nie jest on ani oznaką słabości, ani wymysłem czy wymówką. Nie powinien być też powodem do wstydu, bo to stanowi poważną przeszkodę w poszukiwaniu pomocy.

SAPL.DRT.19.02.0226