ręka sięgająca po kubeczek menstruacyjny obok podpaska wielorazowa wkładka i tampon

O miesiączce

Miesiączka na ekozakupach

Barbara Pietruszczak

Obecnie spotykamy w sklepach coraz więcej alternatyw dla klasycznych podpasek i tamponów. Dominują wśród nich produkty ekologiczne, wielorazowe, które mogą stanowić wartościowy zamiennik dla powszechnie znanych produktów.

Gdy wraz z córką będziecie przygotowywać się do jej pierwszej miesiączki, zapewne sięgnięcie po produkty najłatwiej dostępne. Szerzej są one opisane w artykule „Pierwsza miesiączka – jak się do niej przygotować?”. [Tu znajdziesz ten artykuł] . Warto jednak wiedzieć, że rozwiązań w zakresie higieny menstruacyjnej jest znacznie więcej.

Ekologiczne podpaski

10 tysięcy – średnio tyle tamponów i podpasek zużywa każda kobieta w ciągu swojego życia1. To koszt nie tylko dla jej kieszeni. Podpaski i tampony zawierają plastikowe komponenty, których rozkład zajmuje setki lat. A to oznacza jedno: jeszcze więcej śmieci. Z tego powodu coraz więcej kobiet decyduje się na zmianę nawyków i ekologiczne produkty. A te okazują się korzystniejsze także dla ich zdrowia i portfela.

Podpaski jednorazowe z ekologicznej bawełny

Dostępne w drogeriach zwykłe podpaski są jedną z najczęściej wybieranych opcji na czas miesiączki, szczególnie w pierwszych cyklach. Jednak zdarza się, że wywołują podrażnienia i reakcje alergiczne. Podpaski o wysokiej chłonności, wypełniane absorbującym wkładem, mogą powodować także odparzenia i kumulować nieprzyjemny zapach. Alternatywą dla nich są jednorazowe podpaski z ekologicznej bawełny, które minimalizują ryzyko podrażnień i alergii. Takie produkty muszą mieć specjalne certyfikaty gwarantujące, że bawełna, z której je wykonano, nie jest skażona szkodliwymi substancjami, np. pestycydami. W niektórych drogeriach i sklepach internetowych można już kupić podpaski (a także tampony), które oprócz tego są także w całości biodegradowalne.

Podpaski wielokrotnego użytku z ekologicznej bawełny

Ekologiczne podpaski wielorazowe to inwestycja na lata. Wykonane z ekologicznej bawełny, są delikatne i miękkie, dzięki czemu minimalizują ryzyko podrażnień i odparzeń. Dostępne w różnych kolorach, wzorach, a także rozmiarach dostosowanych do obfitości krwawienia. Każda podpaska ma specjalną kieszonkę, w której umieszcza się wymienne wkłady. Ich liczbę dostosowuje się do potrzeb. Wykorzystaną podpaskę najlepiej umieścić w bawełnianym woreczku, w którym wyschnie. Po skończonej miesiączce wszystkie podpaski i wkłady należy namoczyć w zimnej wodzie, a następnie uprać w 60 stopniach. Wysuszone są gotowe na kolejną miesiączkę.

Zawsze warto się upewnić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z ekologiczną bawełną. Krew na wielorazowych podpaskach ma zupełnie inny zapach niż na tych drogeryjnych, co także sprawia, że są one o wiele przyjemniejsze w użytkowaniu.

Kubeczki menstruacyjne

Może się wydawać, że kubeczki menstruacyjne to stosunkowo nowy wynalazek. Jednak pierwsze powstały już prawie sto lat temu. Obecnie zyskują na popularności, bo dla wielu kobiet, zwłaszcza tych stosujących tampony, stanowią wygodną, ekologiczną i ekonomiczną alternatywę. Zakup kubeczka może się z początku wydawać większym wydatkiem, ale z perspektywy pięciu, a nawet dziesięciu lat użytkowania jest to o wiele bardziej opłacalna opcja niż comiesięczne zakupy.

Jak działają kubeczki menstruacyjne?

Kubeczki menstruacyjne są wykonane z naturalnego lateksu, medycznego silikonu lub termoplastycznego tworzywa TPE, stosowanego w produkcji smoczków. Mają kształt małych kieliszków, które po umieszczeniu w waginie zbierają krew menstruacyjną. Dzięki temu, że krew miesiączkowa nie ma kontaktu z powietrzem, używanie kubeczków jest zupełnie wolne od nieprzyjemnego zapachu, powszechnie kojarzonego z produktami do higieny menstruacyjnej.

Opróżnia się je zależnie od obfitości krwawienia. Każdorazowo po zakończeniu miesiączki kubeczek należy wygotować i wysuszony schować w przewiewnym bawełnianym woreczku.

Kubeczki menstruacyjne, w zależności od producenta, różnią się od siebie wielkością, a także giętkością. Zwykle dostępne są dwa rozmiary. W internecie prężnie działają fora pomagające dobrać odpowiedni dla siebie kubeczek, chociaż o tym, czy wybór okazał się właściwy, i tak przekonamy się podczas miesiączki.

Wśród zalet kubeczka jego użytkowniczki wymieniają zmniejszenie suchości w pochwie. Niektóre doświadczają także osłabienia bólu miesiączkowego. Produkt ten pozwala też najdokładniej określić obfitość krwawienia miesiączkowego. [W tym artykule dowiesz się, jaka ilość krwi traconej podczas okresu mieści się w normie].

SAPL.DRT.19.02.0253