dziewczynka leżąca na podłodze wypełnia kalendarz menstruacyjny

O miesiączce

Miesiączka: co jest w normie?

Barbara Pietruszczak

Znając i obserwując swoje ciało, najlepiej będziesz mogła określić, co jest dla Ciebie normą, a co może być powodem do niepokoju.

Ile krwi traci się podczas okresu?

Średnio podczas miesiączki traci się ok. 30 ml krwi. To mniej więcej tyle, ile zmieści się w trzech łyżkach stołowych. Norma może się jednak wahać: nawet od 5 do 80 ml3. Krwawienie miesiączkowe zmienia się wraz z cyklem życia: obfite miesiączki szczególnie często są udziałem nastolatek i kobiet przed menopauzą4, ale mogą się pojawić w każdym momencie życia3.

Obfita miesiączka

Miesiączka uznawana jest za obfitą, kiedy całościowe krwawienie przekracza 80 ml oraz, co równie ważne, gdy znacząco wpływa na jakość życia w sferze psychicznej, emocjonalnej, materialnej, społecznej lub wszystkich naraz3. Jednorazowe pojawienie się większego krwawienia nie oznacza jeszcze obfitego miesiączkowania. W takiej sytuacji dobrze jest obserwować swój cykl, żeby upewnić się, czy zwiększone krwawienie występuje częściej (przez trzy i więcej cykli).

Jak określić, czy Twoje krwawienie jest zbyt obfite?

Określenie obfitości krwawienia może okazać się trudnym zadaniem, szczególnie jeśli korzystasz z podpasek i tamponów. Jeżeli podejrzewasz, że jest ono zbyt duże, zwróć uwagę na chłonność używanych przez Ciebie tamponów lub podpasek oraz na to, jak często musisz je zmieniać. W przypadku gdy produkty o największej chłonności wymieniasz częściej niż co dwie godziny, najprawdopodobniej krwawienie jest zbyt obfite2.

Pomocne będą także poniższe pytania:

- Czy musisz zmieniać podpaski lub tampony w nocy?

- Czy w czasie miesiączki musisz korzystasz z podwójnej ochrony (podpaska i tampon)?

- Czy zauważasz w wydzielinie menstruacyjnej skrzepy wielkości pięciogroszówki lub większe?

- Czy krwawienie trwa dłużej niż siedem dni?

Zdecydowanie najłatwiej określić ilość krwi za pomocą kubeczka menstruacyjnego [tu dowiesz się więcej o rozwiązaniach proekologicznych] . Takie kubeczki są dostępne w różnych rozmiarach i mieszczą w sobie odpowiednio od 15 do 42 ml krwi, co pozwala na najdokładniejszą obserwację.

Anemia a okres

Obfita miesiączka zwiększa ryzyko wystąpienia anemii2, może być także objawem nieprawidłowości wymagających dalszej diagnozy. Dlatego jeśli masz obawy, że Twoje krwawienie może być zbyt duże, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Konsystencja i kolor wydzieliny miesiączkowej
Najbardziej obfite są zazwyczaj dwa lub trzy pierwsze dni krwawienia3. To wtedy w wydzielinie miesiączkowej oprócz krwi można zaobserwować także skrzepy1. Na samym początku krwi jest najwięcej, ma ona kolor czerwony lub jasnoczerwony. W późniejszych dniach, gdy jest jej mniej, często staje się brązowa. Zmiana barwy krwi nie jest powodem do niepokoju.

Czas trwania miesiączki i cyklu
Miesiączka może trwać od 2 do 7 dni, a cykl menstruacyjny od 25 do 35 dni. Przyjmuje się, że średnia długość cyklu to 28 dni, nie znaczy to jednak, że tylko taki cykl jest w normie. Jego długość waha się u każdej kobiety i zmienia się w kolejnych miesiącach i latach. Bywa, że miesiączka nie pojawia się zawsze o tej samej porze i że czasami cykl menstruacyjny skraca się lub wydłuża. Nie należy się tym przejmować. Największa nieregularność przypada na czas tuż po pierwszej miesiączce i przed menopauzą5, jednak jego długość może się zmieniać w każdym momencie życia pod wpływem stresu, aktywności, zmian i zaburzeń odżywiania czy innych czynników zewnętrznych.

Aplikacje do obserwacji cyklu menstruacyjnego
Aby lepiej poznać swój cykl i miesiączkę, możesz skorzystać z prostego narzędzia, jakim jest aplikacja do obserwacji cyklu. Pozwoli Ci ona określić średnią długość Twojego cyklu i krwawienia, a oprócz tego umożliwi odnotowywanie towarzyszących miesiączce objawów. Dzięki temu będziesz umiała lepiej przewidzieć czas kolejnej miesiączki, ale przede wszystkim dowiesz się, co jest normą dla Ciebie i Twojego ciała.

SAPL.DRT.19.02.0253