mama z córką w gabinecie lekarskim stoją obok lekarki ginekolożki

O miesiączce

Pierwsza wizyta u ginekologa

Barbara Pietruszczak i dr Agnieszka Wojnarowska

Żeby wybrać się z córką pierwszy raz do ginekologa, nie musisz czekać na specjalną okazję. Jednak pierwsza miesiączka to dobry moment na wizytę i oswojenie się z nowym lekarzem

Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pierwsza rutynowa wizyta u ginekologa powinna się odbyć po pierwszej miesiączce, czyli mniej więcej między 12. a 15. rokiem życia2. Ważne, aby był to lekarz ginekolog w poradni ginekologicznej dla dziewcząt, w której przyjmują lekarze wyspecjalizowani w opiece nad pacjentkami do 18. roku życia. Poszukajcie kompetentnego, delikatnego i taktownego lekarza. Dziewczynki często wolą w tej roli kobietę.

W czasie pierwszej wizyty lekarz zwykle ocenia, czy cykl miesiączkowy i rozwój dziewczynki przebiegają prawidłowo. Być może Twoja córka będzie miała jakieś pytania - najlepiej przygotujcie je wcześniej. To także okazja do wykonania szczepienia przeciwko wirusowi HPV2.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Innymi wskazaniami do peirwszej wizyty u ginekologa są1:

Pierwsza wizyta u ginekologa zwykle wiąże się z dużym stresem. Dziewczynki obawiają się bólu, braku delikatności, intymnych pytań, czasem nawet upokorzenia. Często czują też wstyd przed rozebraniem się, odsłonięciem intymnych części ciała. To naturalne obawy - nie da się zaprzeczyć, że badanie ginekologiczne jest intymne, a Twoja córka być może zdążyła już usłyszeć o rażących zachowaniach niektórych lekarzy.

Przez cały czas trwania wizyty możesz towarzyszyć swojej córce. Od 16. do 18. roku życia, ze względu na obowiązujące przepisy, wykonanie badania wymaga zgody zarówno opiekuna, jak i małoletniej pacjentki. Jeżeli jednak córka poprosi o bycie z lekarzem sam na sam, uszanuj to.

Pomyśl, jak możesz pomóc córce przygotować się do tej wizyty. Powinna wiedzieć, czego może się spodziewać, zarówno jeśli chodzi o pytania lekarza, jak i samo badanie, i jak najlepiej może zadbać o swój komfort. Ważne też, by miała możliwość wyrażenia swoich obaw i niepokojów. Daj jej na to przestrzeń i uważnie wysłuchaj.

Jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa

Na początku lekarz zbiera wywiad i ustala powód wizyty. Na pewno zapyta też o datę pierwszej i ostatniej miesiączki, przebieg cyklu miesiączkowego (długość, regularność, obfitość krwawień), dolegliwości miejsc intymnych, kwestie współżycia i antykoncepcji, aktualne i przebyte choroby i zabiegi, a także choroby występujące w rodzinie.

Potem najczęściej następuje badanie. Pacjentka proszona jest o rozebranie się od pasa w dół (w niektórych gabinetach jest przebieralnia, w innych parawan). Przed wizytą u ginekologa nie trzeba golić okolic intymnych. Wystarczy je umyć jak co dzień. Najlepiej założyć tego dnia spódnicę lub sukienkę/tunikę, wtedy przejście na fotel ginekologiczny będzie mniej krępujące. Badanie narządu rodnego lekarz wykonuje, jedną ręką uciskając brzuch od zewnątrz, a drugą od wewnątrz, przez pochwę. Badanie dziewcząt, które dotąd nie współżyły, odbywa się przez odbyt. U nich też rzadko wykonuje się badanie wziernikiem. Piersi są badane najczęściej na końcu, kiedy pacjentka ubierze się już od pasa w dół. Możesz doradzić córce, by tego dnia założyła rozpinaną bluzkę lub sukienkę.
Badanie zwykle przebiega bezboleśnie, ale jeśli pacjentka jest bardzo spięta, może odczuwać dyskomfort. Dlatego właśnie omówienie jego scenariusza, przygotowanie do wizyty i rozwianie wszelkich obaw są takie ważne. I tu największą rolę odgrywa najbliższa pacjentce kobieta, czyli Ty.

SAPL.DRT.19.05.0784