dziewczynka pływająca pod wodą na basenie w okularkach pływackich

O miesiączce

Aktywność fizyczna w czasie miesiączki

Barbara Pietruszczak

Opinie na temat tego, co można robić w czasie miesiączki, a czego nie, często są mylne i oparte na przesądach. Warto, by Twoja córka wiedziała, jak jest naprawdę – podczas miesiączki może robić wszystko, co chce.

Jest niemal pewne, że Twoja córka natknie się gdzieś na wciąż żywe zakazy dotyczące wysiłku fizycznego w czasie miesiączkowania (wystarczy zobaczyć, o co na forach internetowych pytają nastolatki). „W czasie okresu nie można ćwiczyć”, „Nie wolno brać kąpieli”, „Nie wolno uprawiać seksu” czy nawet „W czasie miesiączki zrezygnuj z gotowania”. Wyglądają znajomo? Część z nich wynika z niewiedzy, a inne to pokłosie dawnych przekonań i przesądów. Jak chociażby takich, że miesiączkująca kobieta jest „nieczysta” oraz że wydziela substancje, które – uwaga – psują jedzenie. Na szczęście podobne „mądrości” odchodzą już do lamusa, chociaż na świecie wciąż są miejsca, w których kobiety ze względu na menstruację bywają na ten czas wykluczane z życia społeczności. [Tu przeczytasz więcej o wstydzie związanym z miesiączką].

Sport a miesiączka? Oto co musisz wiedzieć:

W czasie miesiączki można ćwiczyć

A niektórzy twierdzą, że nawet trzeba. Aktywność fizyczna w okresie miesiączkowania często poprawia samopoczucie i zmniejsza odczuwanie dolegliwości bólowych1. Ruch dotlenia, a właśnie tlenu potrzebuje ściskana skurczami macica. Jeżeli więc Twoja córka ma ochotę jeździć na rowerze, iść na basen czy ściankę wspinaczkową, to nie ma powodu, by z tego zrezygnowała.

Najważniejsze jest to, jak ona się z tym czuje i to od tego powinny zależeć jej wybory. Jeżeli ma obfite krwawienie, silne bóle [tu przeczytasz, jak można z nimi walczyć] , to naturalnie może nie mieć ochoty się ruszać. Wtedy lepsza będzie lekka aktywność. Jeśli jednak chce iść na basen albo ma trening w czasie miesiączki, to warto ją w tym wesprzeć i zachęcić do używania tamponów czy kubeczków menstruacyjnych. [Tu dowiesz się, jak przygotować córkę do pierwszej miesiączki].

W czasie miesiączki można gotować

Wedle potrzeb, co tylko się chce, a najlepiej smakołyki bogate w magnez2. Do tego dobry film – i można odpoczywać!

W czasie miesiączki można brać kąpiel w wannie

Nic nie zadziała bardziej relaksująco i odprężająco niż pachnąca kąpiel z dodatkiem kojącego olejku lawendowego albo różanego.

W czasie miesiączki można uprawiać seks

Być może teraz jeszcze o tym nie myślisz, ale przyjdzie czas, że ten temat będzie dotyczył także Twojej córki. Jeżeli uznasz, że ta informacja w pewnym momencie będzie jej potrzebna, to powiedz jej o tym. Seks w trakcie miesiączki może działać odprężająco i relaksująco. Podobnie zresztą jak masturbacja, którą wiele kobiet traktuje jako naturalne remedium na bóle menstruacyjne.

SAPL.DRT.19.02.0253