tata i córka rozmawiają na trawie w słoneczny dzień ze szczeniakiem na kolanach

Pierwsza rozmowa

Miesiączka - jak rozmawiać o niej z mężczyznami w rodzinie?

dr Agnieszka Wojnarowska

Kobietom czasem nie jest łatwo rozmawiać o okresie, choć jest on ich comiesięcznym doświadczeniem przez znaczną część życia. Nic dziwnego, że i mężczyźni czują się zakłopotani, kiedy pojawia się temat miesiączki. Często ich wiedza na temat kobiecego cyklu jest mocno ograniczona, a słowo „okres” wywołuje zakłopotanie lub natychmiastowy odwrót. Dlaczego mimo to warto rozmawiać o miesiączce z mężczyznami i jak to robić?

Ojcowie i córki, czyli rola ojca w dorastaniu córki

Ojciec ma w życiu córki niebagatelne znaczenie. To w relacji z nim dorastająca dziewczynka uczy się tego, jak mężczyzna traktuje kobietę i jaka jest jego rola w rodzinie. Obserwując rodziców, tworzy sobie wyobrażenie właściwych relacji. Te doświadczenia często przenosi potem na własne życie. Dlatego dobrze jest, jeśli ojciec również wspiera córkę w okresie dojrzewania, rozumie, co się z nią dzieje i potrafi mądrze zareagować, kiedy pojawiają się trudności. Rola ojca w wychowywaniu dziecka jest równie ważna jak matki. Może, tak samo jak mama, rozmawiać z dziećmi na temat miesiączkowania i uczestniczyć w tym aspekcie ich edukacji i rozwoju.

Czasem zdarza się wręcz, że główny ciężar tych rozmów bierze na siebie właśnie ojciec. Może mieć większą łatwość w mówieniu o seksualności lub więcej czasu, który spokojnie może poświęcić dzieciom. Dziewczynki często chcą na ten temat rozmawiać z tatą, dzielić się wiadomością o pierwszej miesiączce, mieć w nim powiernika swoich zmartwień i sekretów.

Jednak wielu mężczyzn – podobnie jak i wiele kobiet – nie jest przygotowanych na te wyzwania. Ich rodzice nie zawsze rozmawiali z nimi o dojrzewaniu, matki i siostry ukrywały swoją miesiączkę, dotyka ich więc to samo miesiączkowe tabu, które sprawia, że i Tobie może być trudno rozmawiać na ten temat bez skrępowania. Internet pełen jest pytań typu: „Czy mówicie facetowi, kiedy macie okres?” – czasem nawet dorosłe kobiety uważają, że to tylko „babska sprawa”. Pamiętajmy, to normalne, że mężczyznom też jest trudno, ale jeśli ma się to zmienić, to właśnie kobiety muszą im pomóc w rozmowach na temat menstruacji.

Główne bariery w komunikacji między mężczyznami a kobietami w sprawach intymnych

To przede wszystkim brak wiedzy na temat miesiączki wśród mężczyzn, którzy często w ogóle nie orientują się w temacie okresu i cyklu. Bez tego trudno traktować miesiączkę jako coś całkiem naturalnego. Nie bez znaczenia są też związane z miesiączką stereotypy, jak np. ten, że jeśli kobieta jest rozdrażniona, to na pewno ma okres.

Miesiączka to nie temat tabu!

Powyższe bariery i tabu wzmacnia fakt, że wiele kobiet nie tylko nie mówi o swoim okresie, ale też ukrywa podpaski, tampony i inne oznaki, że ten temat w ogóle ich dotyczy. Jednak tabu można przełamywać, choć potrzeba na to trochę czasu. Jeśli ten problem dotyczy Twojej rodziny, już dziś powoli, ale systematycznie zacznij pracować nad zmianą. Nie dopuść, żeby się pogłębiał.

Możliwe, że czujesz irytację na myśl, że w jakiś sposób jesteś odpowiedzialna za edukację swojego partnera w tym zakresie. W końcu on też jest dorosły. To prawda, i Twoje uczucia są zrozumiałe. Spróbuj jednak pomyśleć, w jakiej atmosferze wokół spraw dojrzewania i kobiecości dorastał Twój mężczyzna, być może wtedy łatwiej Ci będzie zaakceptować fakt, że aby się przełamać, potrzebuje on drobnej zachęty z Twojej strony. Zrób to dla Waszej córki.

Co mężczyzna powinien wiedzieć, kiedy córka zaczyna dorastać?

Czasem bywa pomocne wspólne przypomnienie sobie, na czym polega cały cykl – wtedy miesiączka przestaje być czymś dziwnym i tajemniczym. I choć bywa, że wiąże się też z trudnymi uczuciami czy gorszym samopoczuciem, to jest normalną częścią naszego życia i zdrowia. Możesz podsunąć partnerowi odpowiednie lektury. Jeśli macie też syna, przydadzą się one też podczas rozmów z nim.

Dobrze, żeby ojciec był przygotowany na to, że być może córka poprosi go o kupienie podpasek, a także traktował ją z uwagą i czułością (nigdy nie umniejszał i nie ignorował jej uczuć, „bo ma okres”).

Nie bez znaczenia jest również świadomość jego roli w życiu córki. To ważne, w jaki sposób będzie odnosił się do jej dorastania. Jego akceptacja, wsparcie i zrozumienie będą dla niej bardzo istotne.

Najlepiej, jeśli ten temat potraktujecie naturalnie i otwarcie. Początkowe skrępowanie z czasem przeminie. Miesiączka jest częścią Waszego wspólnego życia i nie trzeba jej ukrywać.

Pierwsza miesiączka a dalsza rodzina

Zanim cokolwiek powiesz – upewnij się, że Twoja córka tego chce. Możesz być przepełniona dumą i ekscytacją i dlatego zechcesz podzielić się wiadomością o pierwszej miesiączce z rodziną. Dla Twojej córki może to być jednak trudne i krępujące. Z jednej strony to wydarzenie jest czymś zwykłym i naturalnym, ale z drugiej – czymś bardzo intymnym, co dotyka ją w delikatnym okresie dojrzewania. Warto powiedzieć: „Jestem szczęśliwa i wzruszona. Chciałabym zadzwonić do babci, co ty na to? A może zrobimy to razem?”.

SAPL.DRT.19.01.0157b