usmiechnięte mama i córka siedzą oparte o siebie plecami na trawie przed domem

Pierwsza rozmowa

Miesiączkowe triki

Aleksandra Daszkowska-Kamińska

Twoja córka właśnie zaczęła lub za chwilę zacznie miesiączkować. Ty masz już za sobą wiele lat tego doświadczenia. To doskonały moment, by podzielić się z nią swoimi sposobami na miesiączkę. Razem pozbądźcie się obaw związanych z funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej podczas okresu.

Rozwój dziecka to nieustające zmiany

Napierw wyobraźmy sobie, że jest jak w bajce: miesiączkę traktuje się jak katar. Nie jest to więc zbyt estetyczny widok, ale nikomu nie przyjdzie do głowy się z nim kryć. Plama krwi na spodniach niczym się nie różni od plamy z herbaty, którą ktoś przypadkiem na nas wylał. Brzmi idealnie, ale niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej i Twoja córka może spotka się z niewybrednymi żartami, które ją dotkną. Zanim z nią o tym porozmawiasz, zastanów się, jak Ty sama funkcjonujesz w pracy podczas okresu. Czy trzymasz w ręku paczkę podpasek, idąc do wspólnej toalety? Czy kiedykolwiek panikowałaś z powodu plamy? Jeśli Ty również masz z tym problem, to lepiej się do tego przyznać, niż nieszczerze udawać odważną. Poszukajcie razem komfortowych rozwiązań, dzięki którym miesiączka będzie traktowana naturalnie, ale nie zmusi to córki do wyjścia poza jej strefę bezpieczeństwa.

Podpaski jak piórnik, czyli dlaczego warto mieć je przy sobie

Naprostsza rada: naucz córkę, że zawsze warto mieć w plecaku środki higieny menstruacyjnej, tak samo jak nosi się chusteczki. I jak piórnik! Szczególnie że początek menstruacji cechuje nieregularność. Dzięki tej rezerwowej paczce Twoja córka będzie mogła służyć pomocą koleżankom, które znajdą się w potrzebie. Możecie kupić specjalną kosmetyczkę, ale nic się nie stanie, jeśli w plecaku zagości zwykła paczka podpasek czy tamponów.

Dziewczyńska sztama

Niemal wszystkie kobiety w pewnym wieku miesiączkują. Połowa ludzkości! Gdy uświadomisz to córce, łatwiej będzie jej zrozumieć, że gdy ona ma okres, najprawdopodobniej w szkole inna dziewczyna bądź kobieta jest w tej samej sytuacji. Kiedy więc okres ją zaskoczy, a nie będzie miała przy sobie zabezpieczenia, najlepszym sposobem będzie zapytać koleżankę lub nauczycielkę, czy mogą ją poratować podpaską. Często w szkołach (niestety wciąż nieoficjalnie) tego typu produkty dostępne są w sekretariacie lub u woźnej. Jeśli Twoja córka będzie wiedziała, że to żaden wstyd poprosić o pomoc w tej sprawie, znalezienie wyjścia z kłopotliwej sytuacji nie będzie dla niej problemem.

Aktywizm - dziewczynki mają moc!

Żeńskie toalety zwyczajowo wyposażone są w kosze na śmieci. Czy w szkole Twojej córki tak jest? Jeśli nie, to zdecydowanie trzeba zrobić raban! Pomóż córce i jej koleżankom napisać pismo do dyrekcji i przygotuj je do rozmowy na ten temat. Jeśli brakuje im odwagi, możesz oczywiście iść tam z nimi, ale nie załatwiaj tego za ich plecami. Niech to będzie okazja do ćwiczenia się w byciu aktywną członkinią społeczności szkolnej. A może zawalczycie o więcej? W szkocji od 2018 roku darmowe podpaski i tampony są dostępne we wszystkich placówkach oświatowych. Rząd zdecydował się na ten projekt, gdy zaobserwowano, iż część gorzej sytuowanych uczennic opuszcza lekcje z powodu braku środków na produkty higieny menstruacyjnej. Uznano, że podpaski i tampony należą się uczennicom tak samo jak mydło i papier toaletowy. Czemu szkoła Twojej córki nie mogłaby również wykazać się nowoczesnym podejściem?

A jeśli zdarzy się plama? Jak radzic sobie z obfitym okresem?

Plama na spodniach jawi się jako największa potencjalna tragedia, jaka może zdarzyć się miesiączkującej kobiecie. Być może Twojej córce będzie łatwiej, gdy się dowie, że zapewne każda z nas choć raz w życiu tego doświadczyła. Jeśli Twojej córce przytrafia się to częściej, warto sprawdzić, co jest przyczyną - zaskoczenie okresem czy zbyt obfita miesiączka. Być może to sygnał, że należy skonsultować się ze specjalistą [tu więcej o tym, co jest normą podczas okresu] . Poradź córce, że gdy pojawi się plama, najlepiej zadziałać szybko, spierając ją zimną wodą z mydłem. Zapewne nie zejdzie do końca, ale nie będzie już tak mocno widoczna. Zasugeruj, że może też dodatkowo pożyczyć od koleżanki bluzę i przewiązać się nią w pasie.

Ej, masz okres?

Być może Twoja córka była świadkiem, gdy inne dzieciaki wyśmiewały się z jakiejś dziewczyny. Sposób reakcji na takie zaczepki w dużej mierze zależy od wrażliwości Twojej córki. Po pierwsze zapewnij ją, że nie ma czego się wstydzić i problem leży po drugiej stronie. Jest to tak samo głupie jak wyśmiewanie tego, że ktoś ma koszulkę uznawaną za niemodną czy nietypową fryzurę. Najlepiej w takim przypadku odpowiedzieć: "Może i mam, co z tego?!" albo "Nie twoja sprawa". Przećwicz z córką odpowiednie reakcje, odgrywając różne scenki. Jeśli zaczepki są wyjątkowo dokuczliwe, poradź córce, aby zwróciła się do zaufanego nauczyciela lub nauczycielki. W takich sprawach warto szukać wsparcia dorosłych.

To tylko parę sytuacji, których może obawiać się Twoja córka, i tylko niektóre, wybrane sposoby radzenia sobie z nimi. Sama masz zapewne o wiele więcej doświadczeń. Dzielenie się nimi z córką to okazja do bliskości. Łączy Was dziewczyńska sztama!

SAPL.DRT.19.05.0784