uśmiechnięte mama z córką oparte o siebie czołami

Pierwsza rozmowa

Budowanie relacji na linii matka i córka to misja na całe życie

dr Agnieszka Wojnarowska

Jeszcze nie tak dawno Twoja córka była maleńką istotą, którą tuliłaś w ramionach. Przez ten krótki czas byłaś całym jej światem. Dzisiaj jest u progu dorastania. Czujesz, że wraz z Wami zmienia się Wasza relacja, pojawiają się nowe wyzwania i otwierają nowe możliwości. Jak możesz się na to przygotować i jak w tym – nie ukrywajmy – trudnym okresie zachować bliskość?

Rozwój dziecka to nieustające zmiany

Jak daleko sięgałaś myślą w oczekiwaniu na narodziny swojej córki? Wyobrażałaś sobie jej pierwszy oddech, pierwsze kroki, pierwsze słowa? Być może oczywiste było dla Ciebie, że z biegiem czasu Twoja córka będzie stawała się coraz bardziej samodzielna i otwarta na świat. Możliwe, że później śledziłaś uważnie kolejne przełomy i wydarzenia – trudne pytania, pierwszy dzień w szkole, pierwszą przyjaźń. Te chwile czasem napawały Cię radością i dumą, innym razem wywoływały w Tobie wielki niepokój lub poczucie galopującego czasu.

Rozwój dziecka jest procesem ciągłych zmian. Czasem są to zmiany spokojne, przewidywalne, przyjmowane z radością i satysfakcją, zarówno przez dziecko, jak i jego otoczenie, a czasem niezwykle gwałtowne, burzliwe, zaskakujące i trudne. Obserwując cały proces rozwoju człowieka, możemy dostrzec pewien naturalny i uniwersalny schemat. Po kilku miesiącach pełnej symbiozy z mamą przychodzi czas na stopniową separację. Początkowy lęk zastępuje silna potrzeba autonomii, ciekawość i pewność siebie. Dzieci uczą się swoich granic i intensywnie badają granice innych. Na początku życia to wszystko dzieje się bardzo szybko, potem stopniowo zwalnia, by wybuchnąć z całą gwałtownością w okresie dojrzewania. To szczególnie trudny czas dla dzieci i rodziców. Opowiadając o relacjach z dorastającymi dziećmi, rodzice mówią niekiedy, że „coś się psuje”, a oni powoli tracą z nimi kontakt. Być może podzielasz to doświadczenie i te odczucia.

Nowy rozdział w budowaniu więzi emocjonalnej

Zmiany, które dokonują się w tym okresie, dotyczą nie tylko ciała i fizjologii, ale również sfery emocjonalnej i poznawczej. Jednym z ważniejszych procesów, które wtedy zachodzą, jest wyodrębnienie i kształtowanie się tożsamości dziecka oraz poszukiwanie odpowiedzi na wielkie rozwojowe pytanie: „Kim jestem?”. Dlatego naturalne jest to, że dziecko szuka niezależności, swobody, czasem samotności i przestrzeni, w której może przebiegać ten proces.

Skoro wraz z wiekiem zmieniają się emocje i potrzeby Twojej córki, to zmianom podlegać będzie również Wasza relacja. Ciebie jako mamę dorastającej dziewczynki czekają nowe wyzwania. Ona wchodzi w nowy, nieznany jeszcze świat, a Ty razem z nią wchodzisz w nową rolę. Te zmiany są nieuchronne i choćbyś bardzo chciała zatrzymać czas, Twoja córka rośnie i powoli staje się kobietą. Być może czujesz w związku z tym różne emocje, przeżywasz trudności i masz wątpliwości. Ona też. Pamiętaj, że nawet kiedy jest trudno, możesz zadbać o bliskość między wami. Twoja córka teraz bardzo Cię potrzebuje. Ten czas to nie tylko ciągłe, gwałtowne burze, to również szansa na dalsze budowanie Waszej relacji i pielęgnowanie tego, co ma szansę przerodzić się w piękną więź dwóch kobiet.

Ty też dorastasz - jako mama

Dobry kontakt opiera się na rozumieniu i akceptacji tego, co dziecko czuje i przeżywa. Nie mamy z tym problemu, gdy uczucia te są pozytywne. Tymczasem Twoja córka przeżywa też niepowodzenia, wyraża swoją złość czy żal, doświadcza przykrości, niekiedy jest bardzo rozczarowana lub czuje się potraktowana niesprawiedliwie. Ważne, żeby w Waszej relacji znalazło się na to wszystko miejsce. Możesz być dla swojej córki, cokolwiek jej się przydarza i niezależnie od emocji, które w niej się rodzą.

Możliwe, że rola mamy dojrzewającej dziewczynki to dla Ciebie coś zupełnie nowego. Często będzie wymagała Twojego wysiłku i głębokiej uważności. Potrzebujesz czasu, żeby się jej nauczyć. Ważne, abyś była teraz uważna również w stosunku do siebie samej i akceptowała swoje własne trudności. Ty także dorastasz, poznajesz siebie i zdobywasz doświadczenie w budowaniu relacji z kimś, kto nieustannie się zmienia i nie zawsze okazuje Ci wdzięczność za to, że przy nim jesteś. To będzie czasem niezwykle trudne, a czasem bardzo piękne i nagradzające. Otwórz się na wszystko, cokolwiek to będzie. To inwestycja w Waszą przyszłą relację, gdy spotkacie się jako dwie dorosłe i niezależne kobiety.

SAPL.DRT.19.02.0226