Na trudne tematy łatwiej rozmawia się z małymi dziećmi. Traktują one swoje ciało w naturalny sposób i nie krępują się zadawać pytań. Jednak nawet rodzice, którzy od małego wtajemniczali swoje dzieci w tematy związane z ciałem, doświadczają trudności, kiedy ich dzieci zaczynają dorastać. Jak przygotować się do tych rozmów?
Zanim zaczniesz rozmowę z córką o okresie
Rozmowy o miesiączce i dojrzewaniu lepiej nie odkładać na później. Jeśli ten temat sprawia Ci trudność, poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak go oswoić.
- Nie czekaj, aż córka zacznie miesiączkować. Jeśli jednak pierwszą miesiączkę ma już za sobą, a Wy nie podjęłyście jeszcze wspólnie tego tematu, nie zwlekaj dłużej – działaj! [Tu więcej na temat dojrzewania dziewcząt].
- Nie ukrywaj tego, że miesiączkujesz. Niech opakowania z podpaskami lub tamponami będą widoczne w Waszej łazience.
- Zamiast krytykować siebie: „Nie radzę sobie w tych rozmowach”, powiedz lepiej: „Jestem wspaniałą i troskliwą mamą. Próbuję, choć jest mi trudno. Nie rezygnuję, bo moja córka jest dla mnie ważna”.
- Uświadom sobie własne emocje. Co czujesz, myśląc o tej rozmowie? Zawstydzenie, zakłopotanie, skrępowanie? Daj dojść do głosu uczuciom, masz do nich prawo. Ale nie pozwól, by Cię powstrzymały przed działaniem. Możesz też porozmawiać o tym z kimś, kto Cię zrozumie.
- Daj sobie prawo do stopniowego pokonywania trudności. Doceń, jak wiele robisz, żeby je przezwyciężyć. Być może dzięki temu wysiłkowi Twojej córce będzie już łatwiej. Właśnie tak zmieniasz świat.
- Przypomnij sobie własne doświadczenia okołomiesiączkowe – co Cię najbardziej interesowało, czego najbardziej się bałaś?
- Przygotuj się merytorycznie – odśwież wiedzę na temat cyklu i dojrzewania. Bądź merytorycznym wsparciem dla swojej córki!
Rozmowy o miesiączce z córką
Zaplanuj rozmowę tak, by była dla Was jak najbardziej komfortowa.
- Nie spieszcie się. Przeprowadź tę rozmowę małymi krokami. Jeśli zorganizujesz wielką naradę, może to wyjść nienaturalnie i wywołać w Was obu napięcie. Szukaj zwykłych okazji, by podejmować ten temat.
- Być może poczujecie się swobodniej, jeśli będziecie same. Rozmowa na intymne tematy będzie kojarzyć się Twojej córce ze wspólnym czasem, z wtajemniczeniem w „kobiece sprawy”.
- Wykorzystuj sytuacje, np. gdy córka pyta, do czego służą tampony albo kiedy w telewizji oglądacie reklamę podpasek.
- Nie kończ na jednej rozmowie. Po pierwszej miesiączce Twoja córka będzie miała z pewnością nowe pytania.
O czym i jak rozmawiać z córką?
Miesiączka to nie tylko fizjologia, krew i podpaski. To też emocje, doświadczenia, samopoczucie. Warto, by podczas rozmowy wybrzmiały odpowiedzi na poniższe pytania:
- Co to jest miesiączka, jak wygląda, kiedy może się pojawić?
- Jak przebiega cykl i po co właściwie jest?
- Jak miesiączka może wpływać na samopoczucie?
- Jak zadbać o siebie w tym czasie?
- Jakie są Twoje doświadczenia z miesiączką? Jaka była ta pierwsza?
A jak rozmawiać? Bez patosu, szczerze i z szacunkiem do córki.
- Mów jak najprostszym i najbardziej naturalnym językiem. Nie unikaj tematów, z którymi sama masz problem.
- Podkreślaj, że w rozmawianiu o miesiączce i sprawach intymnych nie ma nic niewłaściwego. Dotyczą przecież każdej kobiety.
- Jeśli trudno Ci zacząć, odwołaj się do własnych doświadczeń: „Wiesz, kiedy miałam tyle lat co ty, interesowały mnie sprawy związane z dojrzewaniem…”.
- Słuchaj uważnie i odpowiadaj na pytania.
- Rozmawiaj z córką jak z dorosłą osobą. Nigdy nie umniejszaj jej obaw, nie lekceważ pytań czy wątpliwości.
- Dowiedz się, co Twoja córka już wie. Być może niektóre informacje będziesz musiała sprostować.
- Jeśli jest Ci trudno, powiedz o tym: „Wiesz, w mojej rodzinie się o tym nie mówiło, dlatego i mnie jest czasem trudno znaleźć odpowiednie słowa. Ale zależy mi, żeby w naszej rodzinie było inaczej. Chcę z tobą rozmawiać o wszystkim, co ważne”.
- Spróbuj dodać lekkości tej rozmowie. Zażartuj, zrób śmieszny gest, pokaż w zabawny sposób swoje zakłopotanie.
Co jeszcze warto wiedzieć?
- Dorastającym dzieciom też często towarzyszy skrępowanie. Może się zdarzyć, że Twoja córka na początku nie będzie chciała rozmawiać. Nie rezygnuj, uzbrój się w cierpliwość, bądź delikatna. Sygnalizuj swoją otwartość i gotowość.
- Liczy się to, że próbujesz i podejmujesz temat. Z czasem będzie coraz łatwiej!
- Ty też możesz szukać wsparcia! Mamy, siostry, partnera, przyjaciółek. Rozmawiaj o tym, co jest dla Ciebie trudne.
- Szukaj rzetelnych informacji i lektur, które oswajają temat.
Polecane lektury – dzięki nim będzie Wam łatwiej rozmawiać!
Dla młodszej córki (9–12 lat):
Meredith Susan, Dojrzewanie – o czym dziewczynki muszą wiedzieć?
Iwona Chmielewska, Królestwo dziewczynki
Monica Peitx, Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki
Dla nastolatki (13–15 lat):
Marie Oskarsson, Mała książka o miesiączce
Brooks Felicity, O dojrzewaniu dla dziewczyn
Hejka! Nazywam się Ewelina Młyńska i jestem mamą 3-ki dzieci oraz pedagogiem. Na moim blogu uczę mamy komunikacji z dziećmi. Hobbystycznie uwielbiam dobry film, makijaż oraz po prostu dobrze zjeść 🙂 Spodziewajcie się wpisów przynajmniej 5 razy w tygodniu. Zapraszam!